Hodowca W Müller z Magdeburga wyhodował podczas I wojny światowej przepiękne, o wspanialej linii kury miniaturowe, które nazwano niemiecka miniaturowa. Ich protoplastą była znana już od 200 lat miejscowa miniaturowa kura zagrodowa.

Ich historia zaczyna się w 1911 roku, kiedy to Müller byt posiadaczem dużego parku, w którym rozwinął na szeroką skalę hodowlę kur.

Już w 1913 roku znany fachowiec A. Wulf opisuje je w obszernym artykule. W 1916 roku na prośbę zarządu związku hodowców kur zostają one opisane w niemieckim wzorcu. Po raz pierwszy oficjalnie pokazano je na wystawie kur ras miniaturowych w Berlinie w 1917 roku.

Niemiecka miniaturowa jest reprezentantem ras kur o wysokim temperamencie i delikatnej, eleganckiej budowie, z dobrze przylegającymi do ciała piórami. Walcowaty tułów powinien być dwa razy dłuższy od wysokości i usytuowany w pozycji poziomej. Ramiona przylegające do ciała. U kogutów ogon ma długie i zagięte sierpówki, natomiast u kur jest pełny zaokrąglony. Ponadto jest lekko uniesiony do góry i w żadnym wypadku na przejściu grzbietu w ogon nie może być widoczne załamanie.

Pierś zaokrąglona, szeroka, wysunięta do przodu, dzięki temu bardzo wyraźna staje się ich dolna linia. Skrzydła w żadnym wypadku nie mogą wystawać ponad linię grzbietu. Uda mato uwydatnione, małe, delikatne. Nogi delikatnej kości, średnie o barwie szaroniebieskiej. Głowa mała, współgrająca z całością, na niej maty stojący grzebień typu pojedynczego z równymi, niedużymi ząbkami.

Dzwonki małe, czerwone tak jak część twarzowa. Zausznice małe, przylegające i białej barwy o pomarszczonej fakturze. Białe przebarwienia na czerwonej części twarzowej są uważane za duży błąd.

Kury te spotykane są w barwach upierzenia: dzikiej, złocistoszyjej, pomarańczowo szyj ej, niebiesko-złocistoszyjej, niebiesko-pomarańczowoszyjej, niebiesko-srebrzystoszyjej, karmazynowej, białej, czarnej, perłowej, żółtej, złocisto-porcelanowej, czarnej biało nakrapianej, białej czarno gronostajowej, białej niebiesko gronostajowej, żółtej czarno gronostajowej, brzozowej. Bogactwem barw swego upierzenia potrafią one zaspokoić najbardziej wybrednego hodowcę. W ostatnich latach zarejestrowano w Niemczech 557 hodowców kur tej rasy.

Waga: kogut 750 g, kura 600 g

Masa jaja: 30 g

Nieśność roczna: 100 jaj

Barwa skorupy jaja: biała do kremowej

Wielkość obrączek: kogut 13, kura 11