Rasa powstała w połowie dziewiętnastego stulecia w Japonii jako kury ozdobne o długim ogonie i długim, od 10 do 12 sekund, charakterystycznym pianiu. W roku 1989 przywieziono pierwsze jaja tych kur do Niemiec. W kwietniu następnego roku zaprezentowano wyhodowane z nich ptaki. Zyskały one sobie bardzo wielu zwolenników. W roku 2001 zostały wpisane do niemieckiego wzorca, gdzie wyszczególniono wszystkie różnice pomiędzy t<b>ą </b>rasą a kurami rasy feniks, ponieważ na pierwszy rzut oka trudno je od siebie odróżnić. Jednak po dokładnych oględzinach różnice stają się widoczne.

Totenko to rasa pięknych kur długoogonowych o opływowym kształcie i lekko podniesionym do góry ogonie. Tułów powinien być wąski, o walcowatym kształcie, lekko skierowanym ku dołowi. Szyja średniej długości, z długą grzywą zachodzącą a<b>ż </b>na barki. Ramiona długie. Przejście tułowia w ogon powinno być zaznaczone widocznym zagięciem, w żadnym wypadku nie może być ono opływowe, tak jak u kur rasy feniks.

Barki szeroko rozstawione, ale nie uwydatnione. Skrzydła długie, mocno przylegające do ciała. Grzbiet szeroki, dobrze widoczny, obrośnięty mocno rozrośniętymi ostro zakończonymi, gęstymi piórami. Ogon bardzo długi z bujnymi, wybujałymi piórami, mocno opierzony. Koguty mają nosić ogon lekko uniesiony do góry, jednak często zdarza się, <b>ż</b>e go ciągną, co uważane jest za wadę. U kur przejście grzbietu w ogon powinno być bardzo łagodne, prawie niezauważalne.

Pierś szeroka, wydatna, mocno wysklepiona i wysoko podniesiona. Uda i skoki średniej długości, o delikatnych kościach, połączenie podudzia i skoku lekko zaznaczone. Nogi barwy oliwkowo zielonkawej z żółtymi stopami. Pióra na całym ciele powinny być szczelne i naprężone, jedynie sterówki miękkie i giętkie.

Głowa średniej wielkości, zaokrąglona, z częścią twarzową gładką i czerwoną, wszelkie przebarwienia w innym kolorze uważane s<b>ą </b>za wadę. Grzebień stojący, typu pojedynczego z równymi ząbkami w ilości od czterech do sześciu. Dzwonki średnie, gładkie czerwone. Oczy pomarańczowoczerwone pasujące do wizerunku i czerwonej części twarzowej. Zausznice małe, koloru białego, dopuszczane s<b>ą </b>również barwy kremowej. Do tej pory spotyka się kury tej rasy tylko w jednej odmianie barwnej złocistoszyjej.

Waga: kogut 1800 do 2300 g, kura 1300 do 1800 g Masa jaja: 40 g

Barwa skorupy jaja: biała, kremowa do brązowej Wielkość obrączek: kogut 16, kura 15