Rasa ta pochodzi z Japonii. Do Niemiec została sprowadzona stosunkowo niedawno przez dwóch hodowców, Visa i Ródera. Koeyoshi został wyhodowany w Północnej Japonii w osiemnastym stuleciu, jako kura śpiewająca (długo piejąca) poprzez skrzyżowanie takich ras jak tomaru, schokoku i shamo. Po dwóch pierwszych odziedziczył głos, natomiast po shamo figurę. Cechy budowy po kurach shamo s<b>ą </b>bardzo charakterystyczne i sprawiają, <b>ż</b>e rasę t<b>ę </b>łatwo jest rozpoznać. Już po wyglądzie młodych można stwierdzić ich wartość wystawową. Liczebność tych kur nie jest duża, bo ogranicza się tylko do określonego regionu w Japonii, a w Europie można je spotkać w Belgii. Koeyoshi odróżnia od innych kur sposób piania - bardzo długi, bo trwający od 7 do 15 sekund, o bardzo niskiej tonacji. S<b>ą </b>to mocne, o grubej kości kury bojowe, z bogatym upierzeniem. Ich masywną budowę ciała podkreśla specyficzna pozioma sylwetka. Ramiona szerokie, płaskie i średniej długości, opadające wyraźnie ku dołowi. Barki szerokie, masywne oraz skrzydła - duże i długie - w stanie podniecenia unoszone do góry tak samo, jak czyni to shamo. Skrzydła normalnie płasko przylegają do ciała. Pierś szeroka i długa, na której mostek jest wolny od piór, co jest podkreśleniem czystości rasy.

Uda długie i mocne, nogi koloru żółtego z silnymi dużymi ostrogami. Ogon długi, szeroki nieznacznie podniesiony tak jak ramiona, sterówki rozstawione szeroko, luźne nie szczepione ze sobą, u kogutów wąskie i długie, często prawie dotykające podłoża.

Głowa szeroka, średniej długości z niewielkimi naroślami ocznymi. Na niej umieszczony jest potrójny grzebień typu groszkowego, w tyle lekko uniesiony ku górze. Zausznice długie, czerwone, z umieszczonym w ich górnym rogu małym białym przedłużeniem. Dzwonki małe, czerwone, u góry przechodzące w większe - mocno pomarszczone. Dziób mocny, masywny, z dobrze zaznaczonym wygięciem. Do tej pory znany jest tylko jedna odmiana barwna tej rasy, a mianowicie srebrzysto-dzika.

Waga: kogut 4000 do 4500 g, kura 3000 do 4750 g

Masa jaja: 45 g

Nieśność roczna: 60 - 80 jaj

Barwa skorupy jaja: jasnobrązowa

Wielkość obrączki: kogut 22, kura 20