Kury tej rasy wyhodowano w 1860 roku w amerykańskim mieście Rhode Island w wyniku skrzyżowania koguta bojowca malajskiego o czerwonej barwie z innymi rasami kur o azjatyckich korzeniach. Mieszkańcy miasta Adams ville nadali im nazwę rhode island na cześć miejsca, w którym je wyhodowano.

Do Europy gdzie spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony hodowców, trafiły dobrze ponad sto lat temu. Natychmiast podjęto prace nad ich udoskonaleniem i przystosowaniem do panujących tu warunków. Również w innych częściach świata kury tej rasy bardzo szybko się zaaklimatyzowały.

Charakteryzują się szybkim przyrostem masy mięsnej i doskonalą nieśnością. W niespełna sześć miesięcy po wykluciu są już gotowe do niesienia jaj lub do uboju. Kury s<b>ą </b>również już w pełni opierzone, u kogutów pełne upierzenie pojawia się 3 tygodnie później.

Ich miniatura wyhodowana została w latach dwudziestych dziewiętnastego wieku w Anglii i Niemczech. Po raz pierwszy pokazano je na narodowej wystawie miniatur w Berlinie w 1920 roku.

Rhode island to kury średniej wagi, o korpusie w formie czworoboku i prostym grzbiecie. Ich bardzo intensywnie błyszczące się upierzenie przybiera barwę nasyconej czerwieni, co jest efektem wcześniejszego krzyżowania z czerwonymi bojowcami malajskimi. Poza tym powinny być szerokie i o masywnej budowie. Grzbiet jest długi, szeroki i prosty, o stosunkowo szerokich ramionach. Skrzydła dobrze przylegające do ciała, ułożone poziomo. U kur ras wielkotowarowych ważnym wskaźnikiem jest budowa piersi, powinna być ona szeroka, pełna i mocno zaokrąglona i tak jest u kur tej rasy. Uda mocne, wyraziste, średniej długości. Nogi barwy pomarańczowożóttej, ale u kur, które mają więcej ciemnego pigmentu są wyraźnie ciemniejsze niż u kogutów. Na zewnętrznych stronach skoków czerwone paski, które świadczą o żywotności i dobrej kondycji. Ogon średni, lekko uniesiony, szczelny i obfity. Głowa mała i delikatna, na niej szeroko osadzony grzebień typu pojedynczego lub różyczkowego. Dzwonki pasujące wielkością do całości. Zausznice i oczy czerwone. Kury rasy rhode island i ich miniatury spotykane są tylko w barwie czerwonej, o szczególnym, niepowtarzalnym bardzo ciemnym odcieniu.

Waga: kogut 3000 do 4000 g, kura 2400 do 3000 g

Miniatura: kogut 1500 g, kura 1200 g

Masa jaja: 58 g, miniatura 45 g

Nieśność roczna: 180 jaj, miniatura 180 jaj

Barwa skorupy jaja: jasna do ciemnobrązowej

Wielkość obrączek: kogut 22, kura 20; miniatura: kogut 15, kura 13