Według hodowców jest to jedna z popularniejszych ras kur. Bardzo stara, powstała we Włoszech. W 1870 roku została sprowadzona do Niemiec. Kury włoskie spotykane s<b>ą </b>w 22 odmianach barwnych upierzenia, a ich koguty mogą mieć dwa rodzaje grzebienia: pojedynczy lub groszkowy. Również nie mniej lubiana jest ich miniaturowa odmiana, którą wyhodowano w 1920 roku w Niemczech i obecnie prezentowana jest w 20 odmianach barwnych. Kury te s<b>ą </b>bardzo cenione i lubiane za swoją piękną linię i wysokie walory ogólnoużytkowe. Rozmnażają się bardzo łatwo, mają szybki przyrost masy mięsnej, wcześnie dojrzewają płciowo i przez wiele lat s<b>ą </b>doskonałymi nioskami. U rzadko spotykanej odmiany tych kur o barwie jastrzębiatej, już u jednodniowych kurcząt dzięki dużym różnicom, można łatwo określić płeć.

Włoszki to mocne kury średniej wielkości, o opływowym i długim, zwężającym się do tylu grzbiecie, co szczególnie widoczne jest u kogutów. Tułów długi, mocny, szeroki poziomy. Ogon pełny bardzo bogaty w pióra, wysoko uniesiony z długimi sierpówkami głównymi, które s<b>ą </b>zagięte do dołu u kogutów, natomiast u kur pełny z dużymi i szerokimi sterówkami. Skrzydła długie, zamknięte, przylegające do ciała i wysoko umiejscowione. Pierś szeroka mocno wysklepiona, masywna i pełna.

Grzebień typu pojedynczego, mocno osadzony, wysoki, wyglądem przypominający nerkę, bardzo gładki. Powinno być na nim od 4 do 5 głębokich zębów, sięgających do połowy szerokości, środkowa linia przebiega idealnie na wysokości oczu. U kur grzebień lekko się kładzie na jedną ze stron, jednak nie może zasłaniać oczu. We wszystkich wersjach kolorystycznych dopuszcza się również wersję z grzebieniem typu różyczkowego, który jest mocno osadzony, wydatny, z długim, wystającym, okrągłym kolcem, lekko zagiętym w kierunku szyi, jednak nie może on jej dotykać.

Kury tej rasy spotykane s<b>ą </b>w następujących odmianach barwnych: kuropatwianej, złocistej, srebrzystej, czarnej, czarnej biało nakrapianej, żółtej, pręgowanej, bursztynowej, niebiesko-kuropatwianej, niebiesko-złocistej, pomarańczowej, czerwonej, niebieskiej, białej, białej czarno gronostajowej, złocistobrązowo-porcelanowej, złocistej biało łuskowanej, złocistej niebiesko łuskowanej, złocistej czarno łskowanej, niebieskiej biało nakrapianej, perłowoszaro-pomarańczowej.

Waga: kogut 2500 do 3000 g, kura 1750 do 2000 g

Miniatura: kogut 1100 g, kura 900 g

Masa jaja: 55 g, miniatura: 35 g

Nieśność roczna: 180 do 200 jaj, miniatura: 140 jaj

Barwa skorupy jaj: biała

Wielkość obrączek: kogut 18, kura 16; miniatura: kogut 13, kura 11