Jestem początkującym hodowcą kur. Mój staż w hodowli to niecałe 2 lata. Jak to zwykle bywa na początku co chwilę podobało mi się coś nowego i zmieniałem zdanie co mam kupić. Kiedy szykowałem się do zakupu pierwszych kur, kolejny raz przeglądałem ogłoszenia w internecie. Moją uwagę przyciągnęły między innymi karzełki łapciaste porcelanowe brodate i szabo. Napisałem do jednego ze znajomych hodowców aby pomógł mi wybrać spośród kilku ogłoszeń. Wszystkie ptaki były dobrej jakości i wybór nadal był ciężki... Jednak okazało się, że ogłoszenie z rasą szabo należy do jego znajomego. Napisałem więc z ciekawości, aby dowiedzieć się czegoś więcej, bo ta rasa nie przechodziła mi przez dłuższy czas.
Tego samego dnia kury były zamówione. Hodowca był miły, dało się z nim dogadać i bez problemu opowiedział o ptakach (znamy się i pomaga mi do dziś). W końcu wyszło na to, że przyjechało do mnie stadko kogucik i 2 kurki w barwie czarnej.
W tej rasie bardzo podoba mi się budowa ciała. Kogutki tej rasy mają stojące pionowo ogonki, opuszczone skrzydełka oraz wielki grzebień i dzwonki. Całe ciało jest osadzone na bardzo krótkich nóżkach co w połączeniu z opuszczonymi skrzydłami daje wrażenie jakby ptaki nie miały nóg.
Jako, że były to moje pierwsze kury nie wiedziałem zbyt wiele. Nadal się uczę, bo moja wiedza jest bardzo mała. Na szczęście są życzliwi hodowcy, którzy dzielą się wiedzą np. co do żywienia i chorób ptaków. Pomogą też wybrać najlepsze ptaki do dalszej hodowli aby zmierzała ona w dobrym kierunku. Tacy hodowcy są w w naszym stowarzyszeniu Czubatka Polska, ale nie tylko.
Na początku swojej hodowli miałem wiele ras i mam je nadal. Często zmieniam zdanie co do kupna kolejnych ptaków. Mimo tego ta rasa jest dla mnie najważniejsza i staram się nad nią pracować. Mam za sobą wielu świetnych hodowców tej rasy, na których mogę liczyć. Dzisiaj przygotowuję się do lęgów ze stadem w kilku barwach. Część moich ptaków będzie można zobaczyć w maju na wystawie Najpiękniejsze Kury Świata w Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.
Sebastian Zawada - Stowarzyszenie Hodowców Kur Rasowych - Czubatka Polska.