Kury pawłowskie to odrestaurowana, stara i rzadka jeszcze rasa kur czubatych. Prawdopodobnie były prekursorami innych kur czubatych. Czubki mają kształt "irokeza" pozwalające widzieć dobrze otoczenie, mają brody i upierzone skoki. Znawcy tej rasy twierdzą, że ich jajka mogą jeść osoby uczulone na białko kurze. Rasa dość odporna na warunki środowiskowe.

Kury pawłowskie w XIX wieku znajdowały się na skraju wyginięcia. W miejscowości Pawłowo na Nizinie Nowogrodzkiej a obecnie Pawłoskoje bo miescowość znalazła się na terytorium Rosji, znaleziono stadko kur tej prastarej rasy kur czubatych, nazwano pawłowskimi i zaczęto odrestaurowywać te ciekawe, sympatyczne kury.
Moje pierwsze kury pawłowskie wykluły się z paru jaj zakupionych od Jarosława Michałka w 2009 roku. Potem systematycznie szukałam jaj pawłosi m.in. w Rosji u Wiaczesława Komova z Sankt Petersburga, kilka jaj zakupiłam od hodowcy, który sprowadził je z Niemiec, z Kaliningradu, od hodowcy z południa Polski, który miał materiał hodowlany od hodowcy z Czech a także wymienialiśmy się naszymi pawłowskimi z Jurkiem Wysockim.
Z moich obserwacji wynika, że ich dość gęste upierzenie faktycznie pozwala im bardziej przetrzymać chłodniejsze zimy. Wystraszone łatwo mogą wzbić się w powietrze i przelecieć odcinek nawet do 100 m lub skryć się tak, że trudno je dostrzec. 
Kury pawłowskie występują w barwach: biała, czarna, srebrzysta, złota oraz mieszana - tricolor. Obecnie pracuję nad uzyskaniem koloru wielbłądziego.
Dorosły kogut waży od 1500g do 2200g a kura od 1200g do 1500g. Przez rok znoszą średnio ok 170 jaj, lekko podłużnych koloru białego po kremowy wagi ok 45-50 g. Kury te nie przejawiają za bardzo instynktu kwoczenia. Prawdopodobnie ich mięso ma smak zbliżony do dziczyzny ale ja swoich kurek nie konsumuję. Starsze zostają na zasłużoną emeryturę do swojej naturalnej śmierci.
Mimo, że to rasa pierwotna to łatwo się oswajają i przejawiają tendencję "gaworzenia", nawiązywania kontaktu z człowiekiem co wykorzystałam w prowadzonych zajęciach w galloterapii Teresa Toczydłowska SHDR CP